<<<   PROPONUJEMY

„NAWET, GDY WICHURA”

RECITAL EWY BŁASZCZYK

 

W grudniu, w warszawskim Teatrze Studio odbyła się premiera recitalu Ewy Błaszczyk. Znakomita aktorka, zwyciężczyni plebiscytu Polka 2006, założycielka fundacji „Akogo?” zaprezentowała publiczności piosenki m.in. Osieckiej, Kleyffa, Czupkiewicz, ks. Twardowskiego, Wysockiego, Janczarskiego z muzyką Satanowskiego, Iwanownej, Możdżera, Grechuty, Tabęckiego, Partyki. Artystce towarzyszy trzyosobowa grupa muzyków (piano, gitara i saksofon). W trakcie wybranych koncertów, nie tylko duchowym, ale także wokalnym i muzycznym (gitara) wsparciem służy córka – Marianna Janczarska.

Aktorka ma szerokie doświadczenie wokalne.
Ewa Błaszczyk, przez długie lata występowała w kabarecie J. Pietrzaka „Pod Egidą”, śpiewała na przeglądach poezji śpiewanej, przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalach w Opolu, Sopocie i innych.

Przygotowała recitale („E. Stachura” reż. Piotr Fonczewski, „Fotografie” reż. Laco Adamik, „Nie żałuję” reż. Ewa Błaszczyk, „Tam gdzie nie widać oczu” reż Ewa Błaszczyk, „Nawet, gdy wichura” reż. Ewa Błaszczyk) i nagrała płyty („Nerwica w granicach normy”, „Nie żałuję”, „Tam gdzie nie widać oczu”, „Moja kolekcja”). Dużo i chętnie śpiewa, głównie literackie i pełne nastrojów piosenki.

„Wielkie zwycięstwo Ewy Błaszczyk polega na tym, że znane od dawna piosenki odbieramy tak, jakbyśmy słyszeli je po raz pierwszy. Są zamkniętymi historiami (…) Koralami nawlekanymi przez aktorkę. Kolejnymi częściami jej opowieści.” – pisze o najnowszym recitalu Jacek Wakar.

Sama aktorka bardzo lubi krótką formę, która ma dramaturgię – piosenkę z historią w tle. „Dla mnie ważny jest tekst i nastrój” – mówi artystka.

Ewa Błaszczyk odkrywa siebie poprzez historie, które opowiada publiczności. Łagodne, nastrojowe piosenki przeplata pełnymi dramatyzmu i energii wyznaniami – że warto walczyć o swoje życie i mieć nadzieję. Nie poddawać się, „nawet, gdy wichura”.

W recitalu wykorzystane zostały także techniki multimedialne. Za plecami artystów stoi duży ekran, na którym widać zbliżenia aktorki i grających muzyków filmowane na żywo, innym razem jest to teledysk sprzed lat, czy czarno biały obraz.

Ewie Błaszczyk towarzyszą muzycy:

Andrzej e-moll Kowalczyk – gitara

Marcin Partyka – instrumenty klawiszowe

Sebastian Feliciak - saksofon